Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Zamyšlení, která přináší čas a energie

.
ZAMYŠLENÍ, KTERÁ PŘINÁŠÍ ČAS A ENERGIE,

jsou v čase skládané myšlenky, které měním na slova.

~~
Jednoduše řečeno někdy reaguji se zpožděním. Někdy s menším a někdy s větším. Tím, jak studuji buddhismus, poznávám jeho pohled na emoce a život jako takový, hodnotím situace, se kterými se člověk setkává v běžném životě, jinak než dříve. Někdy, když vidím, že lidé reagují způsobem příliš ovlivněným emocemi, který je v buddhismu vnímán jako projev nevědomosti a ztráty pozornosti, které jsou dále vnímány jako zdroj utrpení a bolesti…jednoduše se mi nechce v takové situaci reagovat ihned, instantně umírněným způsobem. Předpokládáme, že euforicky jednající člověk podvědomě očekává od okolí euforické reakce, aby byly jeho euforické domněnky potvrzeny jako správné a aby takový člověk měl pocit, že je vše správně. Holt někdy takový pocit nesdílím a proto raději čekám, až emocím vyprchá náboj, teprve potom reaguji. Schopnosti vidět ve všech emocích jistou pachuť nestálosti a zdroje utrpení často vede k tomu, že si zachováme odstup a vnímáme jen silné soucítění s druhými lidmi, slova nejsou z mé strany potřeba. Kdybych se měl vyjádřit k reakčním časům na Facebooku či jiných sítích, všeobecně v prostředí internetu… Nebuďme tolik podráždění, když někdo reaguje se zpožděním nebo způsobem, který není podle našich představ. Na světě je velmi málo věcí, které můžeme mít zcela pod kontrolou. I kdybychom měli pod kontrolou 99% dění, tak stačí jen 1% toho, co pod kontrolou nemáme, aby nám ukázalo, že nám ledacos protéká mezi prsty. Pouhé jedno procento nám může ukázat sílu omylu našeho pohledu.
20.2.2019
~~
V předvečer kouzelného času mohu zhodnotit nejčastější zdroje strasti a smutku, kterými lidé, se kterými jsem se setkal, trpí. Nemoc blízkého člověka je událost, se kterou se dá těžko vyjít. Může nám být ale připomenutím, abychom si vážili každého předchozího dne, kdy blízkého člověka můžeme mít blízko u sebe. Časy se mění, uvědomujme si křehkost okamžiku. Zažívání vnitřní nervozity, nepříjemných vibrací, noční nespavosti a pocitu vyčerpanosti po mnohahodinovém spánku. Symptomy, které častokrát lze efektivně řešit, když se zaměříme sami na sebe. Meditujeme nebo spočíváme sami se sebou alespoň chvíli. Jsme každý den alespoň hodinu v tichu, provádíme důsledně duševní hygienu. Výmluva, že nemáme čas, je jen pokusem omluvit potřebu být důsledný. Druhé osoby nám někdy vytvářejí pocity méněcennosti. Pamatujte na křehkost okamžiku, na zázrak že teď můžeme žít a především na to, že původně je člověk člověkem, na jedné úrovni. Všichni konáme tak, jak nám je karmicky dovoleno. Konejme a mysleme na to, že je-li nám někdo společensky nadřazený, pak je tato hierarchie vytvořena myslí člověka a zájmem poháněným egem. Jakákoliv společenská nadřazenost vs. podřízenost je představa, kterou není potřeba se příliš zabývat a nechat se jí znepokojovat. Hlavu vzhůru a konejme. Karma vše hlídá. Konejme bez ohledu na to, co si hlava myslí. Konejme bez ohledu na to, co si kamarádi, přátelé nebo kdokoliv druhý myslí. Má-li váš záměr dle vás smysluplný náboj, pak tento náboj by měl být jediným rozhodujícím.
23.12.2018
~