Vladimír občas píše

  • Altruismus nebo individualismus?

    Když se mě někdo zeptá, jestli je chlácholení a ustavičné pěstění sebe sama konstruktivní cesta a zdroj štěstí nebo jak na tohle téma nahlížím. Pochopitelné však je, že to neznamená, že sebe bychom měli úplně přehlížet. I o sebe se musíme starat, abychom mohli pomoci druhým. Je potřeba vždy hledat zlatou střední cestu. Toto téma……

    Pokračovat ve čtení

    V rubrice
  • Opojení emocemi a střední cesta

    Občas se objeví lidé, kteří nás svým chováním rozčilují, nenechávají nás klidnými. Nebo takoví, kteří jsou přesvědčeni o své pravdě, o svých dokonalých schopnostech i přesto, že většina ostatních racionálně smýšlejících vidí něco docela jiného. Opojení domněnkou své vlastní dokonalosti je stejné jako opojení, které v nás vyvolávají pocity zamilovanosti, skrze kterou taktéž nevidíme nedostatky.……

    Pokračovat ve čtení

    V rubrice
  • Rozdíl mezi nirvánou a plným probuzením

    Na mém Youtube kanálu (najdete zde), kde čas od času zveřejňuji různá videa a mezi kterými je také namluvený příběh Buddhy Šákjamuniho, se mi objevil zajímavý pokročilý dotaz na rozdíl mezi nirvánou a plným probuzením. Je to zajímavá otázka. Pro některé buddhistické školy znamená jedno a to stejné, nikoliv však pro mahajánový buddhismus (Velký vůz),……

    Pokračovat ve čtení

    V rubrice
  • Trvalé neměnné Já neexistuje

    Dovolím si mé osobní krátké zamyšlení k rinpočheho citátu.   Trvalé neměnné Já neexistuje, nikde jej nenajdeme. V nás samotných, v jiných lidech ani ve věcech není žádné trvalé Já. Kniha, kterou máme rádi, je jen soubor listů papíru, desek, inkoustu, lepidla a pár provázků – je souborem několika částí, které když jsou pospolu, máme……

    Pokračovat ve čtení

    V rubrice
  • Je bezdomovectví horší životní varianta?

    Má kamarádka všeobecně děkovala za přání, která se jí v životě zhmotnila a v souvislosti s tímto se ptala ostatních, jestli v jejich životě existuje něco, za co by také mohli poděkovat. “Mohl bych poděkovat za Buddhovu filozofii, která pomůže komukoliv bez rozdílu”, napsal jsem. Dostala se mi odpověď, že v Buddhovu učení to skutečně……

    Pokračovat ve čtení

    V rubrice
  • Lidské tělo je jako váza z jemného porcelánu

    Tehdejší tvrzení buddhistického mistra Dilgo Khyentse Rinpoche o lidském těle, jako nepříliš přitažlivé fyzické schránce, je možná na první pohled a pro “nebuddhisty” příliš tvrdý nebo bychom si nejspíš nechtěli přiznat jeho pravdivost. Přeložil jsem jej do českého jazyka a nyní se nad ním můžeme pozastavit, přidat k němu širší pohled. Předpokládám, že i rinpočhe……

    Pokračovat ve čtení

    V rubrice