Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

.
Časté otázky a mé odpovědi

Odpověď vždy zobrazíte kliknutím na otázku.
Chtěl bych se zeptat, kdo je pro vás sangha? Jde mi o to, že taky praktikuju meditace, ale nejbližší sanghou je asi buddhistické centrum v Olomouci …nebo je snad i něco v Hranicích? Děkuji.
Sangha je pro mě, s požehnáním mého duchovního učitele, studio WANG, ve kterém pečlivě udržuji náležitou atmosféru. Stanovil jsem některá pravidla tak, aby se do studia dostávali především lidé s probouzející se energií. Sanghou si dovolím nazývat tedy přítomnou atmosféru posilovanou meditací mého učitele.
Třeba přestože se věnuji masážím a řada lidí vnímá mé studio jako klasický prostor k masážím, není tomu zdaleka tak.
Tedy sangha je pro mě společenství mé a těch, kteří se věnují za mé asistence svému duchovnímu probuzení, eventuálně se zavázali postupovat na cestě podle mnou navrženého postupu. Mám tedy jistotu, že tyto lidi mohu označovat jako bódhisattvy. Tedy ty, kteří jsou na cestě před probuzením (odhlížeje však od toho, zda v této inkarnaci probuzení dosáhnou či nikoliv).
U nás, v západních zemích, může být sangha vnímána jako jisté společenství či kontakt lidí, laiků, věnujících se buddhistické nauce. Nepříliš často se prozatím věnuji skupinovým setkáním, spíše individuálně při konzultacích a rozpravách. Vzato celkově, všechny konzultace v roce, jedná se o hezkou sanghu.

Sangha v buddhistických zemích
Nejběžněji je jí označována komunita ordinovaných buddhistických mnichů a buddhistických mnišek, přesněji řečeno rozlišuje se sangha mnichů a sangha mnišek. Ve svém striktním významu sangha znamená společenství probuzených žáků Buddhy nacházející se na jednom ze čtyř stupňů osvícení (sótapanna, sakadágámí, anágámí a arahat), v mahájáně je jím označováno společenství bódhisattvů.