.
DOSHA TEST DLE INDICKÉ MEDICÍNY – ÁYURVÉDY

Ayur – život a dlouhověkost
Veda – vědění

Ájurvéda – věda neboli vědění o životě

Indická medicína a energetické masáže - Dr. Vladimír Hajduk, Studio WANG Hranice

Nechcete-li si přečíst základ áyurvédy, přesuňte se rovnou k testu. Mějte prosím na paměti, že v jednom bodě můžete označit i více odpovědí, pokud se s nimi ztotožňujete. Zkuste však možnosti více odpovědí v jedné otázce využít skromně. Pokud se neztotožňujete ani s jednou variantou v dané otázce, nemusíte označit žádnou a přeskočte k dalšímu bodu. Buďte prosím střízlivě přemýšlející, neidealizujte sami sebe v testu a nahlížejte na sebe při odpovídání lehce kriticky.

Přejít na DOSHA TEST

Cena zpracování výsledku testu praktikem indické nauky vychází na 90 Kč.
Po zpracování testu obdržíte:
procentuální vyjádření síly vašich dóš
definici převažující dóši
doporučení vhodných a nevhodných potravin
projevy dosažené rovnováhy
Testy vyhodnocuje Vladimír Hajduk (Vishnu Vishwapati Muni)


Základ ájurvédy

Ájurvéda je 5000 let stará medicína těla a mysli. Ájurvéda je nejstarší zachovalý systém léčby na světě skládající se z unikátního systému výživy, bylinné terapie, relaxace, jógy, meditace, různých procedur včetně masáží, detoxikace a regenerace organizmu, aromaterapie a terapie barvami.
Od roku 1982 je uznána Světovou zdravotnickou organizací za účinný medicínský systém.
Podle ájurvédy rozlišujeme různé tělesné a mentální typy. Fyziologicky jsou v každém z nás zastoupeny všechny dóši, jen v různém poměru, takže výsledná dóša každého člověka je velmi unikátní a osobní. Pokud známe svoji dóšu, pomůže nám to lépe porozumět a přijmout své tělo, psychiku i chování. Zjistíme proč jednáme v určitých situacích určitým způsobem, co ovlivňuje náš vzhled, jednání i vztahy s ostatními lidmi.
Ve všem konání uznává moudrý člověk Přírodu za svého učitele, prohlásil Vaghbata, slavný ájurvédský lékař. Ájurvéda je založena na principech vyzkoušených tisíce let: na životě, který je v souladu s přírodními zákony. Poskytuje znalosti nezávislé na proměnlivých vědeckých poznáních, ale na neměnných zákonitostech. Cílem ájurvédy je dlouhověkost, zdraví a spokojenost. Cílem ájurvédy je nalézt u každého jedince rovnováhu – harmonii v oblasti fyzické, duševní a duchovní. Na rozdíl například od složitějších systému – např. tantry, jógy nebo makrobiotiky – může zdraví a rovnováhy dosáhnout téměř každý ve svém životě, pokud se bude řídit jednoduchými principy ájurvédy.
Hlavním principem ájurvédy je život v souladu s osobní konstitucí a s přírodními zákony. Ájurvéda je holistickou vědou, zabývá se celým člověkem. Nezaměřuje se na potlačování příznaků, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Směřuje k zachování rovnováhy energie v těle, nejdůležitější podmínky zdraví. Podle konstituce, životních podmínek, ročního období doporučuje Ájurvéda individuálně založenou stravu, celkovou životosprávu, dechová a jiná cvičení, bylinné přípravky a procedury.
Podle ájurvédy je člověk složen z pěti elementů, tří životních energií – principů (dóša), sedmi tkání (dhatus) a množství kanálů (šrotas). Z těchto pěti prvků – vzduch, prostor, oheň, voda a země – vždy dva elementy tvoří základ dóš.
Čtyři principy zdraví
Za jednu z hlavních příčin všech nemocí považuje ájurvéda hromadění ámy (toxinů) při nedostatečném trávení nebo nedokonalém vylučování. Oslabené trávení vytváří předpoklad pro tvorbu ámy, která poskytuje živiny cizorodým látkám (bakterie, kvasinky). Tito vetřelci se množí, usazují se v tlustém střevě a pronikají do krve, kde napadají různé orgány. Trávení posílíme vhodným kořením. K nejdůležitějším druhům patří zázvor, římský kmín, skořice, hořčičná semínka, kurkuma, fenykl, kardamom a koriandr.
Naše zdraví závisí na třech hlavních principech. Kromě výživy, k nim ájurvéda řadí spánek a zdravý sex.
Strava
Je známo, že některé potraviny jsou pro určité lidi vhodné a pro jiné neplnohodnotné. Vše závisí na druhu potravy a na vrozené tělesné konstituci jedince. Známe-li svou konstituci, můžeme vybírat vhodné potraviny, které posilují rovnováhu.
Volba potravin je velmi důležitá, ale o zdraví rozhoduje též kombinace potravin (určité potraviny se nedoporučuje jíst společně (např. mléko a ryby, ovoce s jinými potravinami atd.), doba, kdy jíme (hlavní jídlo dne má být mezi 11 – 13 hodinou, kdy je nejsilnější trávení – agni) a způsob, jakým přistupujeme k jídlu (pomalu žvýkat, jíst v klidu s koncentrací na jídlo). Co se týká množství jídla, ájurvéda doporučuje naplnit třetinu žaludku potravou, třetinu tekutinami a třetinu ponechat prázdnou. Po jídle se vyhněte cvičení. Nejvhodnější relaxací je ulehnutí na levý bok s následující krátkou procházkou.
Spánek
Spánek je velmi důležitou součástí života a zdraví. Je přirozenou regenerační funkcí organismu. Vydatný spánek zajišťuje zdravé tělo, sílu, plodnost, správnou funkci smyslů a dlouhověkost, nedostatečný a krátký spánek přináší mnohé problémy a vážné choroby. Ájurvéda doporučuje, abychom usínali mezi 22 – 23 hodinou.
Zdravý sex
Káma znamená milostnou touhu, přeneseně sex. Tvoří jeden ze čtyř cílů lidské existence a má dva hlavní účely – rozmnožování a požitek. V rozmnožování a zplození zdravého dítěte hraje roli prostředí, konstituce, strava, věk a časové období. Přiměřenou sexuální aktivitou lze vhodně usměrňovat výdej energie. Nadměrný sex však lidskému zdraví škodí.
Mějte prosím na paměti, že v jednom bodě můžete označit i více odpovědí, pokud se s nimi ztotožňujete.
Pokud se neztotožňujete ani s jednou variantou v dané otázce, nemusíte označit žádnou a přeskočte k dalšímu bodu.
Buďte prosím střízlivě přemýšlející, neidealizujte sami sebe v testu a nahlížejte na sebe při odpovídání lehce kriticky.

Přejít na DOSHA TEST